« Ožujak 2024 »

jelovnik.pdf

Završen projekt "Čitamo mi, u obitelji svi"
Autor: Dominka Debak, Lana Vidak, 8. 1. 2020.

Čitamo mi, u obitelji svi jedinstveni je projekt koje se provodi trudom školskih knjižničara, učitelja i ravnatelja u svim dijelovima Hrvatske. Učenici 4.d razreda odnosili su u ruksaku sedam novih knjiga različite tematike namijenjene različitim dobnim skupinama. Kroz pet dana učenici, roditelji, braća, sestre, bake, djedovi i drugi članovi obitelji zajedno su provodili vrijeme čitajući knjige iz ruksaka te razgovarali o pročitanome.

više o projektu u nastavku ►

Škola je ustanova kojoj je temelj postojanja poticati čitanje. Pa tako čitamo na nastavi hrvatskog jezika, stranog jezika, povijesti, geografije… no što je s obitelji? Domom? Koliko djece čita kod kuće knjige po slobodnom izboru? Koliko majki i očeva, braće i sestara čita?

Već šest godina nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“ upravo želi unutar obitelji osvijestiti potrebu za čitanjem, dobrobiti koje ono donosi i za obitelj kao zajednicu i za dijete kao mladu osobu čije se čitalačke navike tek formiraju. Zbog toga smo se u prošloj školskoj godini uključili u projekt poticanja čitanja u obitelji.

Knjižničarka Dominka Debak u suradnji s učiteljicom Lanom Vidak odabrala je sedam knjiga po jednu iz svake od sedam ponuđenih tematskih cjelina (carstvo dječjih priča; obiteljsko druženje uz stihove, stripove i humoristične tekstove; zbirka priča, pjesama i romani za mame, tate, bake, djedove, stričeve, tetke; slikovnica – obiteljska družionica; mali istraživači; odgoj djece i mladih; igrom do boljeg čitanja).

Projekt smo započeli 8. veljače 2019. kad je prva učenica svojoj kući ponijela ruksak s knjigama. U ruksaku se osim knjiga nalazila i Bilježnica dojmova u koju je svaki učenik napisao kraći sastavak u kojem je prenio svoje dojmove o obiteljskom čitanju. Ovdje je nekoliko primjera dojmova iz Bilježnice:

Bila sam vesela i uzbuđena kad sam dobila torbu s knjigama. Jako smo se zabavili. Ove knjige bih preporučila svima da ih pročitaju zato što su zanimljive i zabavne.  - Dora K.

Kada sam rekla svojoj obitelji ideju Čitamo mi, u obitelji svi bili su sretni i zainteresirani jer svi volimo čitati. … Nadam se da će biti još prilika za zajedničko čitanje jer smo se stvarno zabavili. - Matea Z.

Kad sam dobio ruksak s knjigama bio sam jako sretan. Bilo je teško nositi dvije torbe, ali vrijedno toga. … Mojem mlađem bratu smo čitali Kastor peče kolač i Sirup protiv mačjeg kašlja. Čak smo napravili Kastorov kolač, ali imao je okus poput jaffe jer smo nadodali bio naranče i čokolade za kuhanje. Svi smo imali dobre dojmove. - Toma M.

Kad je bilo izvučeno moje ime bila sam jako sretna i uzbuđena. U subotu je svatko za sebe izabrao po jednu knjigu. Mama kaže da je baš uživala u knjizi I na početku i na kraju bijaše kava jer joj knjiga prikazuje stvarni život u kojemu se uz kavu stvaraju prijateljstva, ljubavi, užitci, smiješne i tužne priče. Tata kaže da bi svim roditeljima preporučio knjigu Disciplina bez straha jer je poučna i može pomoći u izgradnji povjerenja između roditelja i djece. Meni je Gregov dnevnik bio zanimljiv zbog avantura i incidenata koje su doživjeli na svom putovanju (u vodenom parku, u autu, u veterinarskoj ambulanti i u restoranu). … Nakon čitanja Kastor peče kolač sam ja uz maminu pomoć napravila Kastorov kolač i kad se ispekao i ohladio prelila sam ga rastopljenom čokoladom i posula mrvicama kokosa. Kolač je bio jako ukusan premda je recept iz slikovnice. Kolač je za napraviti bio mačji kašalj. - Vanda Č.

O svim knjigama smo zajedno s tatom raspravljali o tome što nam se u knjigama svidjelo i što smo iz njih naučili. Sve knjige se jako dobre i poučne i odlična su zabava za opuštanje. - Andrea Č.

Moja obitelj i inače puno čita i zato nas je ovaj zadatak razveselio. - Ana P.

Kad sam dobila ovaj ruksak s knjigama bila sam presretna kao i moja obitelj kad sam ga donijela kući. Prvo smo sve pregledali i svakome se odmah svidjela neka knjiga… Svi smo se zabavili i jedva čekamo još ovakvih projekata. - Andrea P.

Veselimo se ponovnom sudjelovanju u Projektu u idućim godinama, do tada učenici i roditelji mogu posuditi knjige iz projekta u školskoj knjižnici, kao i ostale knjige za slobodno čitanje.