Dan sjećanja na žrtve Vukovara
Autor: SANJA ŠPERANDA, 16. 11. 2022.

Ususret obilježavanju Dana sjećanja na žrtve Vukovara, 18. 11. 2022., učenici osmih razreda napisali su osvrte na priču Priča o gradu koja je dio zbirke priča Priče iz Vukovara koju je napisao legendarni ratni radijski izvjestitelj Siniša Glavašević. Zahvaljujući svojim pričama, koje su uvrštene u obveznu školsku lektiru, Siniša i dalje kroz svoje priče živi među nama, stalno nas podsjećajući  i opominjući na važnost ljubavi, prijateljstva, obitelji, s glasnom porukom kako je rat najveća čovjekova „niskost“, strahota koja se ne smije nikada više dogoditi, nigdje i nikome.

U nastavku pročitajte osvrte naših dviju učenica

Priča o gradu dio je zbirke priča pod naslovom ,,Priče iz Vukovara“ autora Siniše Glavaševića. U ovoj priči autor ohrabruje svoje građane  da ne odustaju od borbe protiv sebe samih, kao ni od svojih domova i uspomena iz nekoć mirnog grada, jer bez obzira na zla koja im je donio rat, Vukovar neće pasti sve dok su njegovi stanovnici ispunjeni nadom i vjerom. Ova priča dira sve uzraste te je kao dio zbirke priča na popisu obveznih lektira u osnovnoj školi, a posebno je namijenjena  onima koji su morali proživjeti pakosne posljedice političkih sukoba.

Započinje mislima čovjeka umornog od čekanja boljeg sutra. Njegov očaj, međutim, tješi misao da zbog ljubavi prema svome gradu i njegovim stanovnicima mora nastaviti biti strpljiv i čekati da pravda pokuca na vrata. Hrabri ih da im njihov grad nitko nikad neće moći oduzeti, jer su taj grad prvenstveno oni sami. Pripovijeda se za vrijeme Domovinskog rata u Vukovaru, gradu pod opsadom. U priči se problematika bazira na neimaštini nametnutoj nevinim civilima, i to ne samo onog materijalnog, nego i onog duhovnog, a sve zbog nepromišljenosti ljudskog uma. Tema je, nažalost, skoro stalno aktualna jer se uvijek negdje u svijetu odvijaju ratni sukobi zato nas ovakvovakva djela podsjećanje na tragedije bivših generacija veoma bitno doprijeti do mladih kako ne bi morali učiti na svojim greškama.

Mislim da način na koji autor pripovijeda o gubitku svega što poznaje, o dušama zalutalim u očaj, o bezvoljnosti koja nas sve progoni u teškim trenucima, doista utječe na suosjećanje čitatelja te daje utjehu svima u nekim vlastitim tegobama. Dira me ohrabrenje i poruka koje pisac daje na kraju ove priče svim mladima… Nikada ne srljajte u rat i ratno zlo! Učinite sve da njegove posljedice zauvijek ostanu dio povijesti.

Manuela Kušćević, 8.d

Jedna od najpoznatijih priča iz knjige Priča o Vukovaru je Priča o gradu koju je napisao Siniša Glavašević. Svake godine u ovo doba obilježava se Dan sjećanja na Vukovar, stoga mislim da bi bilo lijepo osvrnuti se na tu temu. Priča je namijenjena cijelom društvu kao poruka za budućnost.

Siniša u priči govori o stanju grada nakon što su ga uništili. Sve uspomene i obilježja djetinjstva nestaju u kratkom koraku, a ljudske misli su okrenute prema bježanju iz grada i skrivanju od rata. Pokušava se predočiti važnost zajednice i zajedničkih snaga. Ako svatko ponaosob razmišlja o odlasku i napuštanju domova, nitko neće ostati, zajednica se neće formirati, a grad će propasti. Ova tema se potiče kod mladih kako bi osvijestila problem današnjih ratnih zbivanja koja ne prestaju.

Sviđa mi se način na koji autor predstavlja problematiku i opisivanje koje ističe njegove osjećaje. Sigurna sam da ne želim biti dio takvih katastrofa i da ću dalje kroz život birati onu bolju stranu. Nadam se da će što više ljudi dijeliti moje mišljenje i da ćemo stvoriti mogućnost da svijet učinimo ljepšim mjestom.

Petra Radanović, 8.d