Osnovna škola Sućidar je postala nastavna baza Filozofskog fakulteta i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu
Autor: Dominka Debak, 18. 4. 2018.

Osnovna škola Sućidar uspostavila je poslovnu suradnju u djelatnosti znanosti i visokog obrazovanja sa Sveučilištem u Splitu te njegovim sastavnicama: Filozofskim fakultetom i Prirodoslovno-matematičkim fakultetom povezivanjem prakse, znanosti i istraživačkog rada na način da postaje nastavna baza.

Ugovore o poslovnoj suradnji potpisali su u ime Sveučilišta u Splitu rektor prof. dr. sc. Šimun Anđelinović, u ime Filozofskog fakulteta dekanica prof. dr. sc. Glorija Vickov, u ime Prirodoslovno-matematičkog fakulteta dekanica prof. dr. sc. Jasna Puizina te u ime Osnovne škole Sućidar potpisao je ravnatelj mr. sc. Vlade Dragun.

Kao nastavna baza za studente navedenih  fakulteta organizirat će izvođenje dijela nastave odnosno stručne prakse u svrhu stjecanja konkretnih praktičnih znanja i vještina/kompetencija pod vodstvom stručnih osoba - mentora zaposlenih u nastavnoj bazi i  nastavnika Sveučilišta, Filozofskoga fakulteta i PMF-a.

Studenti će se upoznati s konkretnim praktičnim uvjetima u nastavnoj bazi te primijeniti i proširiti znanja i vještine stečene tijekom studija potrebne za samostalno uočavanje i rješavanje jednostavnijih praktičnih problema u stvarnom radnom okruženju. Škola će otvoriti vrata njihovoj poslovnoj budućnosti u kojoj će sagledati različite aspekte funkcioniranja Škole. U kvalitetnom ostvarenju cilja će im pridonijeti djelatnici Škole sa svojim dugogodišnjim vrsnim iskustvom. Studenti će moći vidjeti aspekt upravljanja školom, poslove suradnje sa stručno-razvojnom službom, realizacijom nastave, suradnju s lokalnom zajednicom, kao i širom društvenom zajednicom u različitim projektima kojima se gradi prepoznatljivost i vrsnost škole. Također će studenti izraditi Izvješće o stručnoj praksi i u njemu objasniti izvršene zadatke uz prilog relevantne dokumentacije te pred mentorima izvršiti realizaciju obrane Izvješća javnim prezentiranjem.

Osnovna škola Sućidar je do sada prepoznata kao odgojno-obrazovna institucija u širem društvenom okruženju sa nizom aktivnosti koje se u njoj realiziraju te se stoga vjeruje kako je mjesto vrsne mogućnosti ostvarivanja stručne prakse upravo budućim odgojno-obrazovnim djelatnicima. Naime, Škola je prepoznata od strane Agencije za odgoj i obrazovanje kao mjesto polaganja stručnih ispita budućim učiteljima različitih profila. Također je vježbaonica Filozofskoga fakulteta i Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta u Splitu. Unutar Škole je zaposlen veliki broj učitelja u zvanjima mentora i savjetnika, što govori o samoj kvaliteti nastave koja se odvija u njoj. Mjesto je održavanja brojnih stručnih skupova, tribina  i prezentacija, što također govori o njenoj široj društvenoj prepoznatljivosti. Uspjesi njenih učenika su vrhunac njenoga odgojno-obrazovnoga djelovanja. Uz sve navedeno, u odgojno-obrazovnom djelovanju Škola je prepoznata i kao mjesto u kojem se izuzetno ulaže u opremanje informatičko-komunikacijskom tehnologijom uz primjereno stručno usavršavanje djelatnika što će studentima biti od izuzetnoga značaja kao budućim odgojno-obrazovnim djelatnicima.

Fakulteti  nastavnim bazama ustupaju na korištenje didaktička sredstva, literaturu te stručnu pomoć u edukaciji učitelja. Njihovi  profesori u Školi održavaju radionice s učenicima u svrhu popularizacije znanosti.

Ovakvom suradnjom Filozofski fakultet i PMF će doprinijeti kvaliteti same nastavne baze Osnovne škole Sućidar u vidu prenošenja novih znanstvenih spoznaja njihovim djelatnicima i učenicima koje će se moći propitati u odgojno-obrazovnoj praksi sve s ciljem što kvalitetnije suradnje svih dionika ostvarene suradnje.

Ravnatelj Osnovne škole Sućidar ističe svoje zadovoljstvo što je škola prepoznata kao mjesto koje će svim elementima svoje kvalitete doprinijeti stjecanju praktičnih iskustava budućim odgojno-obrazovnim djelatnicima te će im svima u Školi biti dodatan poticaj u još višem podizanju standarda svoje kvalitete.