Projekt "Centri darovitosti"
Autor: Administrator , 24. 1. 2019.

Od proljeća će se u Splitu pokrenuti dva Centra darovitosti, a od jeseni ih je u planu imati pet.

Grad Split je u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, ali i splitskim školama pokrenuo projekt Centra darovitosti, namijenjen darovitoj djeci s područja grada Splita od prvog do četvrtog razreda. Grad je za ovu namjenu u proračunu za ovu godinu izdvojio 600 tisuća kuna, a za naredne dvije godine od 800 tisuća do milijun kuna. Cilj ovog projekta je uvezivanje i predškolske djece, te praćenje nadarene djece od vrtića sve do fakulteta. Ovo je prvi ovakav koncept razvijen u Hrvatskoj, osim onog u Varaždinu koji je namijenjen srednjoškolcima i djeci viših razreda osnovne škole.

Već na proljeće krenut će se s dva Centra darovitosti i to u osnovnim školama Sućidar i Žnjan- Pazdigrad, s programima prirodoslovlja i matematike.

Početak traženja izvrsnosti je i prepoznavanje darovitih mladih ljudi. Djeca od prvih do četvrtih razreda sada će imati okvir u kojem ćemo ih prepoznavati i dati im prigodu da se razvijaju u nekoliko grana. Već sutra će se uputiti poziv zainteresiranim mentorima da se jave. Stručno povjerenstvo sastavljeno od predstavnika Agencije, ravnatelja, Filozofskog fakulteta i predstavnika Grada će s mentorima osmisliti programe u svih pet grupa.”- kaže splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara.

Centri darovitosti su jedinstven projekt koji je pripremio grad Split, a cilj je bio da se konačno posveti onim najboljima koje imaju u školama, te da s mentorima razvijaju svoje sposobnosti, kako bi u višim razredima mogli prijeći u Centre izvrsnosti koje već nekoliko godina održava Splitsko- dalmatinska županija.

Nastojat ćemo to uvezati s Centrima darovitosti za predškolce. Uputili smo pozive svim splitskim školama, javilo ih se ukupno deset od čega smo za početak odabrali njih pet. Već sutra ćemo uputi pozive svim školama i učiteljima koje žele sudjelovati u radu ovih centara, a svi će se moći prijaviti, ne samo učitelji razredne, već i oni predmetne nastave. Za svako područje osnovat će se radna skupina koja će izraditi program koji ćemo poslati ministarstvu na verifikaciju, a taj program neće samo pridonijeti novim znanjima naših učenika nego i profesionalnom razvoju naših profesora.”, kaže Vlade Dragun, ravnatelj osnovne škole Sućidar. Svi mi iz škole Sućidar smo ponosni što je Grad prepoznao  baš našu Školu kao mjesto gdje će nadarena djeca splitskih škola kroz aktivnosti i sadržaje ovog projekta razvijati svoje sposobnosti.

Centri će raditi samo subotom i trajat će dva sata, a samo testiranje svih učenika započet će u ožujku. Odabrat će se po dvije grupe za svaku generaciju, pa bi tako trebalo s radom započeti osam grupa za svaki predmet. Robotika i informatika je već uvedena u programe nekih prvih razreda kao izborna nastava, a želja je da se ovakve aktivnosti probude kod djece već u najranijoj dobi.

“Agencija za odgoj i obrazovanje već dugi niz godina provodi državna natjecanja. Ovo je jedna od prigoda kada nismo samo u funkciji onih koji gledaju i nadziru na neki način što učitelji rade, već smo u prigodi da se uključimo u realizaciju dobrog i kvalitetnog programa. Više razrednice bit će uključene u rad Središnjeg povjerenstva i ovo je pravi način da kao grad, ali i kao država pokažemo da nam je stalo do naših učenika. Od malih nogu ćemo poticati razvijanje njihove sposobnosti u pravom smjeru. Ovo pokazuje da imamo i kvalitetne učitelje, ali i dobre roditelje koji ih prate i u takvoj sinergiji mogu postići rezultate na koje svi možemo biti ponosni. Pametne države tako rade, imaju jedan sustavan pristup obrazovanje.”, kaže Vlade Matas iz Agencije za odgoj i obrazovanje i dodaje kako bi ovaj projekt grada Splita trebao biti putokaz mnogim gradovima kako pružiti pomoć djeci da razvijaju svoje sposobnosti.