Mladi knjižničari

U okviru ove izvannastavne aktivnosti  za učenike od 5. do 8.razreda učenici uče o čuvanju i organizaciji knjiga u knjižnici, sudjeluju u izradi plakata za obilježavanje važnih datuma i događaja kroz školsku godinu, uređuju prostor knjižnice te istražuju i pronalaze nove izvore znanja, no prvenstveno se druže i zabavljaju.

Voditeljica: Dominka Debak, knjižničarka

Aktivnosti mladih knjižničara
Ružičastimo (za) nenasilje
Autor: Dominka Debak, Anita Karabatić, 17. 2. 2023.

Dana 15. veljače 2023. velika zbornica je na tri školska sata bila mjesto jednog lijepog susreta s dragim nam gostima, Vijećem učenika viših razreda Osnovne škole Mertojak, i njihovom pedagoginjom Sanjom Gavrančić. Razlog susreta bilo je obilježavanje Dana ružičastih majica koje se inače održava zadnje srijede u veljači, no mi smo ga zbog školskih praznika malo požurili. Vijeće učenika naše škole i njihova voditeljica pedagoginja Anita Karabatić te Mladi knjižničari zajedno s knjižničarkom prof. Dominkom Debak organizirali su razne aktivnosti za naše goste.

Učenicima OŠ Mertojak Mlade knjižničarke podijelile su akreditacije s logom naše škole koji su, za ovu prigodu, osmislili učenici 6.c razreda Marko Matas, Ena Lozina i Maris Cvijetić.

Goste je nakon uvodne riječi pedagoginje Anite Karabatić pozdravio predsjednik Vijeća učenika naše škole Duje Dundić te im predstavio program planiranih aktivnosti, a učenica Klara Modrić je sve podsjetila na podrijetlo Dana ružičastih majica. Naši dragi gosti istaknuli su kako su najviše radili na prevenciji cyberbullyinga. Nakon kratkog osvrta njihove pedagoginje Sanje učenica osmog razreda škole Mertojak, Marija Brčić, predstavnica VU, naglasila je kako su ovu temu obrađivali na satovima razrednog odjela, na Vijeću roditelja i Učiteljskom vijeću. Tea Pincolić, 7.r., predstavnica volontera škole Mertojak, istaknula je značaj sudjelovanja u različitim oblicima volotiranja za razvoj empatije i tolerancije. Treba istaknuti kako je škola Mertojak poznata po svojim voloterima i njihovim velikim angažmanima.

Naša pedagoginja Anita istaknula je stalni zadatak dječjih vijećnika - pomoći drugome - kroz našu aktivnost Daj mi ruku, idemo zajedno... Dati ruku drugome može se zbog različitih razloga i u raznim situacijama, a svi smo se složili kako volontiranje na najbolji način ispunjava naše slobodno vrijeme. Još je predstavila sadržaje i uratke koji su nastali na satovima razrednika na temu vršnjačkog nasilja. Na tu su temu pripremili – portretiranje osjećaja, stavljanje u „tuđe cipele“, izradu novog sandučića povjerenja, video uradak o vršnjačkom sukobu i rješavanju istog, a i glazbom se „borilo“ protiv nasilja…

„Nije lako kad si mlad!“ znaju Jelena Galić i Ana Modrić iz 7.c. Učenice su ove godine sudjelovale u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja i najviše im se svidjela knjiga „Oblak čvoraka“ Ivane Šojat. O čemu se radi u knjizi i na koji je način povezana s vršnjačkim nasiljem otkrile su kroz ppt prezentaciju.

Mlade knjižničarke su prikazale nasilno ponašanje među vršnjacima nakon čega je dječja vijećnica i judašica iz 8.b razreda Laura Zulim podučila prisutne o ulozi borilačkih vještina u svrhu samoobrane.

Slijedio je okrugli stol na kojem su učenici razgovarali o uzrocima i posljedicama različitih vrsta vršnjačkog nasilja te su zaključke iznijeli na sljedeći način:

Razgovor se nastavio u smjeru definiranja onoga što im je dostupno u zaštiti od nasilja. Dječji vijećnici škole Sućidar su na tu temu pripremili „štitove“ na kojima su naveli ono njima dostupno za borbu protiv vršnjačkog nasilja te su svojim gostima ostavili prostor za njihova razmišljanja.

Nakon završetka programa, učenici su se opustili uz sokove i grickalice.

Prebrzo je stigao kraj druženja pa smo otpratili naše drage goste do ulaza u školu i dogovorili idući susret u školi Mertojak za mjesec dana.

Evaluacijski listić nam nije trebao… evaluacija je zadovoljstvo svih sudionika!

Sketch_o_samoobrani_(smanjeno).mp4 (29.72 MB)
Radna_atmosfera_(smanjeno).mp4 (18.88 MB)